Value betting

Termin „Value betting” oznacza obstawianie z wyższym prawdopodobieństwem wygranej niż sugerują kursy. Jest to podejście matematyczne do zakładów i nawet oprócz tego, że analiza jest kluczowa, to przy value betting Twoja własna ocena dotycząca wyniku wydarzeń jest także istotna. Zamiast szukać wydarzeń, których jesteś pewien, że będą wygrane, wybierasz kursy, które dają największą wartość. Chodzi o to, że obstawiasz na kursy, które sądzisz, że są zawyżone – są wyższe niż według Ciebie powinny być. Przykładowo, jeśli zakład ma 50% szans na powodzenie, kursy powyżej 2.00 reprezentują wartość. To jak obstawianie 1 zł na rzut monetą (50 % szans) i uzyskanie zysku 1,5 zł zamiast 1 zł.

Weźmy bardziej praktyczny przykład. Liverpool gra z Evertonem u siebie, goście są wyceniani na 5.00. Nieważne czy sądzisz, że Liverpool przegra lub wygra, jesteś po prostu pewny, że Everton ma większe niż 20 % szanse na zwycięstwo. Obstawiasz na Everton i tak zdobywasz value bet.

Teoretycznie, value bet gwarantuje zysk długofalowy, bo musisz przechytrzyć bukmachera. Trzeba oczywiście estymować (oszacować) prawdopodobieństwo wygranej. Musisz też być cierpliwy, bo, jak wiadomo, porażki są nieuniknione. Musisz się skupić na swoim celu w dłuższym terminie. Poza tym, nie jest łatwo znaleźć value bety biorąc pod uwagę, że bukmacherzy dodają „coś” od siebie do każdych kursów, ustawiając je niezbyt fair (np. będziesz miał zawsze około 1.91 – 1.91 zamiast 2 – 2). Jest to powód, dlaczego większość graczy ponosi porażkę przy tworzeniu stałego zysku, ale doświadczeni gracze potrafią opanować deficyt.

Sporty nie są takie same jak ruletka czy blackjack, gdzie prawdopodobieństwa są ściśle matematyczne i nie mogą się wahać. Twoje umiejętności, doświadczenie czy analiza mogą Ci pomóc osiągnąć przewagę nad bukmacherem i wygrać w dłuższym czasie. Pamiętaj : bukmacherzy nie są nieomylni i możesz przewidywać lepiej niż oni tak długo, jak wiesz, co robisz. Czasami popełniają błędy, przez to oferując value. Przykładowo, czołowe drużyny piłkarskie zawsze będą nisko wyceniane, bo mnóstwo ludzi obstawia na nich za ogromne stawki.  W tym przypadku częściej znajdziesz value na słabeuszu. Jednakże, value może też być znaleziona w niższych kursach, nie tylko w tych wysokich. Kursy 1.20 mogą mieć dużą value, jeśli mówimy o drużynie, która ma 90% szans na zwycięstwo.

Value betting jest dobrą strategią, ale niestety nie może być zmierzona ze 100 % dokładnością statystyczną lub matematyczną. Wszystko zależy od Twoich zdolności do prawidłowego przewidzenia szans i danej dyscypliny sportowej. Jeśli jesteś dobrym graczem, powinieneś umieć znajdywać value bety. Tak długo, jak potrafisz je zidentyfikować, tak długo będziesz miał zysk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.